تمرینات مفید برای کارمندان

اهمیت تمرینات مفید برای کارمندان :

سلامت کارکنان یک سازمان در بخش های مختلف همواره یکی از دغدغه های مسئولین آن سازمان است زیرا نیروی انسانی در هر سازمانی رکن اصلی تضمین پا برجایی و تداوم چرخه کاری سازمان می باشد . شاید اولین و شایع ترین بافتی که در بین کارمندان دچار آسیب می شود سیستم اسکلتی عضلانی است . زیرا افراد در هر نوع شغلی که باشند ، سیستم اسکلتی عضلانی آن ها مطابق با نیاز های شغلی شان تحت فشار های مختلف و گاهی طولانی و شدید قرار می گیرد .

در جامعه امروز ما ، بنا بر دلایل بسیاری مانند کمبود وقت و مشغله زیاد ، اکثر افراد ورزش مداوم هفتگی در برنامه زندگی خود ندارند . بنابراین در بسیاری از موارد بدن فرد آمادگی لازم جهت انجام فعالیت مداوم شغلی را ندارد.

شاید تصور کنید که کار  یک کارمند که قرار است پشت میز بنشیند ، با کامپیوتر کار کند و یا با قلم روی کاغذ بنویسد دیگر کار سختی نیست که نیاز به آمادگی بدنی داشته باشد اما این تصور اشتباهی است . بسیاری از اوقات همین کارهای به ظاهر ساده نیز چون در طولانی مدت انجام می سوند می توانند مفاصل و عضلات شما را به سمت فرسایش و تخریب پیش ببرند. از آنجا که سرعت این تخریب بسیار کند است به وسیله فرد حس نمیشود اما با گذشت سالها کم کم علائم این فرسایش را فرد احساس می کند و گاهی حتی با علائم ناگهانی اسکلتی عضلانی مثل انواع دردهای مفصلی ، گرفتگی های عضلانی و … مواجه می شود .

لذا لزوم پیشگیری از این عوارض برای کارکنان ، امری عقلانی و غیر قابل انکار است . یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از این عوارض ، ورزش  است . زیرا ورزش عضلات و مفاصل شما را قوی نگه می دارد و در واقع بدن شما را برای انجام فعالیت های شغلیتان آماده می کند . در این مقاله گوشه ای تمرینات موثر در پیشگیری از مشکلات اسکلتی عضلانی که افراد می توانند در محل کار خود انجام دهند را خدمتتان ارائه می دهم .

عادات غلط :

یکی از مواردی که می تواند منجر به آسیب های شغلی در کارمندان شود، عادات غلط حرکتی روزمره است . طرز نشستن پشت میز کار ، طرز دست گرفتن قلم و موس ، طرز ایستادن در شغل هایی که ایستادن های طولانی مدت دارند همه از مورد هایی هستند که اگر اصلاح نشوند آرام آرام بدن را به سمت فرسایش و ایجاد عوارض اسکلتی عضلانی می برند . توصیه می شود تمام کارمندان نحوه صحیح این موارد را از متخصص فیزیوتراپیست آموزش ببینند تا به پیشگیری از آسیب ها کمک کنند .

تمرینات مفید برای کارمندان

ارگونومی محیط کار چیست ؟

ارگونومی محیط کار یعنی تمام ابزارها و عناصر محیط کاری فرد طوری تنظیم شده باشند که در بهترین حالت خود باشند وکمترین فشار را حین کار به بدن فرد وارد کنند . مثلا میزی که کارمند پشت آن می نشیند یکی از مواردیست که اگر از لحاظ ارتفاع ، زوایا ، سایز و …  درست تنظیم شده باشد می تواند از آسیب های اسکلتی عضلانی فرد پیشگیری کند .

ارگونومی محیط کار

یا مثلا اجزای کامپیوتری که فرد استفاده می کند ( مانند موس و کیبورد و مانیتور و … )  اگر در جا و حالت درست قرار نگرفته باشند می تواند در دراز مدت منجر به مشکلات و دردهای اسکلتی عضلانی در دست و گردن فرد شود .

بنابراین بسیار مهم است که تمام محیط کار یک کارمند درست طراحی و چیده شده باشد تا کمترین فشار و آسیب را برای بدن وی حین کار کردن ایجاد کند .

تمرینات مفید برای کارمندان :

آخرین مورد مهم برای پیشگیری از آسیب های اسکلتی عضلانی در کارمندان انجام تمرینات ساده روزانه حین کار است . این تمرینات در عین سادگی بسیار مهم و موثر هستند و طوری طراحی شده اند که در هر محیط شغلی قابل انجام است .

یک قانون بسیار مهم حین کار وجود دارد که هر فرد کارمندی باید آن را بداند :

هر وضعیت (Position ) طولانی مدت می تواند آسیب زننده باشد

با توجه به این قانون نشستن طولانی مدت ، کار با کامپیوتر طولانی مدت ، نوشتن طولانی مدت ، ایستادن طولانی مدت و … می تواند آسیب اسکلتی عضلانی ایجاد کند . پس باید حواسمان به زمان باشد و اجازه ندهیم هیچ وضعیتی خیلی طولانی باشد مثلا بهتر است هر 20 تا 30 دقیقه از پشت میز خود بلند شوید . بعد از هر 20 دقیقه کار با موس و کیبورد 1 دقیقه به دست ها استراحت دهید و حرکات کششی دست و شانه ها را انجام دهید و …

تمرینات زیر ساده ترین و بهترین تمریناتی هستند که می توانید در روز در محیط کاری خود انجام دهید تا به سلامت مفاصل و عضلات خود حین کار کمک کنید  . هر حرکت را 10 مرتبه تکرار نمایید :

تمرینات کارمدان

تمرینات کارمندان

تمرینات کارمندان

تمرینات کارمندان

تمرینات کارمندان