آرتروز زانو (knee OA)

آرتروز زانو چیست ؟

در این مقاله می خواهم توضیح دهم که آرتروز زانو چیست و علائم آن کدام است و درمان های اصلی آن چه هستند

آرتروز زانو چیست ؟

برای آنکه بدانیم آرتروز زانو چیست باید ایتدا بدانیم آرتروز به چه معنایی است آرتروز ( استئو آرتروز ) لغتی است که به طور عمومی می تواند به فرسایش و از بین رفتن غضروف بین مفاصل تعبیر شود ( که به آن آرتریت فرسایش نیز می گویند ) .

همان طور که می دانید در حد فاصل بسیاری از استخوان های مفاصل بدن ما غضروف وجود دارد و هنگامی که این غضروف ها دچار فرسایش شوند و از بین بروند آرتروز ایجاد می شود . در این حالت استخوان های مفاصل به هم نزدیکتر شده و شروع به ساییده شدن روی یکدیگر می کنند و این حالت می تواند درد ، تورم و کاهش قدرت حرکتی ایجاد نماید .

چه کسانی دچار آرتروز زانو می شوند ؟

آرتروز شایع ترین نوع آرتریت ( التهاب مفصل ) است . آرتروز می تواند در افراد جوان نیز ایجاد شود اما احتمال ایجاد شدن آن بعد از 45 سالگی افزایش می یابد . آمار نشان می دهد بالغ بر 27 میلیون نفر در آمریکا دچار آرتروزهستند که شایع ترین مفصل درگیر نیز زانو می باشد .  به طور کلی زنان نیز بیشتر از مردان دچار آرتروز می شوند

تصویر شماتیک از نحوه فرسایش غضروف زانو و مقایسه با غضروف سالم

علل ایجاد آرتروز زانو چیست ؟

مهم ترین و شایع ترین علت ایجاد آرتروز زانو ، افزایش سن می باشد . یعنی در واقع هر انسانی با افازیش سن درجاتی از فرسایش زانو ها را تجربه می کند . با این وجود عواملی هستند که ریسک ایجاد آرتروز شدید زانو در سنین پایین تر را بیشتر می کنند :

 • سن :

هر چه سن فرد افزایش می یابد توانایی غضروف برای ترمیم خود کاهش پیدا می کند .

 • وزن :

افزایش وزن میزان فشار بر بر مفاصل به خصوص زانو ها را بیشتر کرده و فرسایش را سریع تر می کند تحقیقات نشان داده که :

خانم چاقی که ران خود را اندازه میگیرد

هر 1 کیلوگرم کاهش وزن می تواند تا 10 برابر فشار بر زانو هایتان را کم کند

 • وراثت :

جهش های ژنتیکی می تواند ریسک ابتلا به آرتروز زانو ها را افزایش دهد . حتی ژنتیک می تواند شکل و شمایل استخوان ها را تغییر داده و ریسک آرتروز را بیشتر کند

 • جنسیت :

آمار نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان در معرض فرسایش و آرتروز زانو هستند

 • فشار کاری و مکرر بر زانو :

فشار هایی که هنگام کار بر زانو ها وارد می شود نیز عامل مهمی در ایجاد آرتروز زانو است . شغل هایی که در آن ها زانو زدن ، اسکات زدن و یا بلند کردن اجسام سنگین ، ایستادن های مداوم و طولانی ، به طور دائمی تکرار می شوند بیشتر در معرض آسیب و آرتروز هستند .

 • ورزش :

اثر فوتبال بر زانو ها

ورزش هایی مانند فوتبال ، تنیس ، دویدن های طولانی ریسک ابتلا به آرتروز زانو را افزایش می دهند . بنابراین ورزشکاران باید حتما در ورزش خود به تقویت عضلات خود و بدنسازی مناسب آن ورزش توجه کنند تا عضلات زانوی خود را برای انجام آن ورزش تقویت کنند .

به طور کلی ورزش منظم با سطح متوسط می تواند عضلات را تقویت کند و به کاهش ریسک فرسایش کمک کند . اما در ورزش های حرفه ای باید مراقب فشار های وارده به مفصل باشید و بدانید که نهایتا ورزش حرفه ای می تواند آسیب های خودش را به بدن وارد کند .

نکته مهم

تردمیل یکی از علل مهم در ایجاد فرسایش و آرتروز است . استفاده از تردمیل برای افرادی که ورزشکار حرفه ای نیستند اصلا توصیه نمی شود زیرا فشار وارده از تردمیل به زانو ها به مرور آسیب هایی را در زانو ایجاد می کند که منجر به فرسایش ، آرتروز و ایجاد درد در زانو می شود . پس برای کاهش وزن از تردمیل استفاده نکنید تا زانو هایتان را سلامت نگه دارید .

 • عادات بد روزمره :

عادات بد  روزمره ما می تواند میزان فشار بر زانو ها را بیشتر کند و سرعت فرسایش را افزایش دهد . از جمله این عادت ها می توان به دو زانو نشستن طولانی ، چهار زانو نشستن طولانی ، بالا و پایین زفتن زیاد از پله  ، استفاده از توالت ایرانی و … اشاره کرد .

بالا و پایین رفتن از پله یکی از علل ایجاد آرتروز است

 • بیماری های دیگر :

افرادی که دچار آرتریت روماتویید ( روماتیسم ) هستند بیشتر در معرض آرتروز قرار دارند . افرادی که مشکلاتی مانند آهن بیش از حد و یا هورمون رشد بیش از حد دارند نیز در معرض مبتلا شدن به آرتروز هستند

 • ناهنجاری های مفصلی و عضلانی و بافتی :

یکی دیگر از عواملی که می تواند منجر به ارتروز شود وجود انحراف های مفصلی مانند زانوی پرانتزی یا ضربدری ، صافی کف پا و… است . همچنین ضعف های عضلانی و اشکال در بافت های اطراف مفصل نیز می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد . بنابراین یک راه موثر برای پیشگیری از آرتروز اصلاح ناهنجاری های مفصلی و عضلانی در فرد است

نمای شماتیک زانوی پرانتزی و ضربدری و تفاوت آ« ها

علائم آرتروز زانو چیست ؟

ظاهر زانویی با آرتروی شدید و ملتهب که تورم زیادی دارد و تفاوت با پای سالم

علائم می تواند شامل موارد زیر باشد :

1- درد که معمولا با فعالیت بیشتر می شود و با استراحت کمی بهتر می گردد . البته اگر التهاب مفصل زیاد باشد ممکن است درد بعد از استراحت بیشتر شود

2- تورم

3- گرمی زانو

4- خشکی در زانو ها به خصوص صبح ها و یا بعد از نشستن طولانی

5- کاهش حرکت زانو به خصوص در بلند شدن و یا نشستن روی صندلی ، بیرون آمدن از ماشین ، بالا رفتن از پله

6- صدا  هنگام حرکت دادن زانو ( صدای قرچ قوروچ )

تشخیص آرتروز زانو :

عکس رادیوگرافی از زانویی با آرتروز شدید

مرحله اول تشخیص معاینه توسط دکتر است که بر اساس تاریخچه بیماری و علائم و فعالیت های شما تشخیص می دهد که مشکل زانوی شما آرتروز و فرسایش است و یا مسئله دیگری وجود دارد . بعد از آن تست های تشخیصی دیگر مانند عکس رادیوگرافی از زانو ها ممکن است انجام شود تا به تشخیص نهایی برسیم .  در بعضی موارد که شک به آسیب های دیگر در زانو وجود دارد MRI نیز تجویز می شود

درمان آرتروز زانو :

نکته مهم

باید بدانید که چیزی به اسم غضروف ساز عملا بی معنی است و این کلمه صرفا جنبه تبلیغاتی دارد . این جور دارو ها برای آرتروز کمک کننده هستند زیرا مواد مورد نیاز غضروف را در اختیارش می گذارند و گاهی  می تواند به کاهش علائم و درد کمک کنند اما منجر به ساخته شدن مجدد غضروف و از بین رفتن فرسایش ایجاد شده نمی شوند .

نکته مهم

باید بدانید که غضروف ها اصولا خیلی ترمیم پذیر نیستند و اگر بخشی از غضروف زانو تخریب شده است دیگر قابل برگشت نیست و شما فقط می توانید آن درصدی که سالم مانده است را حفظ کنید تا تخریب نشود . بنابراین مهم ترین درمان فرسایش و آرتروز زانو پیشگیری از ایجاد آن است .

 • فیزیوتراپی در آرتروز زانو  :

در فیزیوتراپی برای آرتروز زانو چند هدف دنبال می شود که به شرح زیر می باشد :

 • 1- هدف اول برای آرتروز زانو پیشگیری از بدتر شدن آن و حفظ غضروف سالم به مدت طولانی تر است که برای این منظور باید شخص بطور دائم تحت نظر یک فیزیوتراپیست بماند و تمرینات لازم برای تقویت و متناسب نگه داشتن عضلات اطراف زانو را آموخته و در روز تکرار نماید .
 • 2- هدف دیگر در فیزیوتراپی برای  آرتروز کاهش درد است که با استفاده از الکتروتراپی ( electrotherapy ) و لیزرتراپی ( laser therapy) می توان درد را کاهش داد و یا کامل از بین برد .

درمان آرتروز زانو توسط فیزیوتراپیست با الکتروتراپی

 • 3- هدف دیگر ، بهبود جریان خون در پا و زانو است که علاوه بر استفاده از مدالیته های گرمایی مثل مادون قرمز و … می توان از تمرینات مناسب برای بهبود جریان خون اندام نیز بهره برد
 • 4- نرمال سازی بافت های اطراف زانو یکی دیگر از اهداف است . بافت هایی مثل عضلات ، تاندون ها ، لیگامان ها و … . هنگامی که این بافت ها ازنظر فیزیولوژیک نرمال نباشند نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند و منجر به فشار آمدن به مفصل زانو می شوند و فرسایش افزایش می یابد .
 • مثلا گاهی گرفتگی هایی که در عضلات ساق و ران بطور مزمن سال ها باقی مانده اند منجر به عدم کارآیی عضله می شوند و تا این گرفتگی ها آزاد نشند نمی توان فشار را از روی زانو برداشت
 • 5- یکی دیگر از اهداف تقویت عضلات و بازگشت فرد به تمام کار هایی است که در طول روز میخواهد انجام دهد . این بخش از کار بسیار برای بیمار اهمیت دارد و هدف نهایی از درمان است . تمام مراحل قبل توسط فیزیوتراپیست انجام می شود تا به این هدف برسد .

درمان آرتروز زانو با تمرین درمانی و ورزش توسط فیزیوتراپیست

 • 6- آموزش به بیمار نیز اهمیت بسیاری دارد . آموزش نجوه و میزان راه رفتن ، نشستن ، پله رفتن ، خوابیدن ، بلند کردن اجسام ، رانندگی کردن و …  . اگر این بخش انجام نشود یا بیمار به آن توجه نکند درمان کامل نیست و عود مجدد درد و التهاب خیلی سریع تر رخ می دهد  .
 • 7- ارتباط با فیزیوتراپیست باید همیشه برقرار باشد . گاهی اوقات بر اثر فشاری که به زانو وارد می وشد التهاب جدیدی در آن ایجاد می شود که اگر سریع درمان و مدیریت شود خیلی راحت برطرف شده اما اگر به آن توجهی نشود می تواند دوباره علائم شدید ایجاد کند و درمان را سخت کند .
 • بنابراین همواره تحت نظر فیزیوتراپیست خود باقی بمانید و ویزیت های ماهانه و یا سالانه خود را با او جدی بگیرید .
 • کاهش وزن :

یکی از مهم ترین مسائلی که به درمان آرتروز زانو کمک می کند کاهش وزن است همانطورکه گفته شد حتی کاهش 1 کیلوگرم از وزن نیز برای کاهش فشار بر زانوها اهمیت دارد

 • استخر و آب درمانی :

آب درمانی و ورزش در آب یکی از درمان های بسیار مفید و موثر در کاهش درد های آرتروزی و افزایش قدرت عضلات زانو است . تمرینات درون آب نیز باید توسط فیزیوتراپیست متخصص به شما آموزش داده شود تا بتواند بیشترین تاثیر را در درمان زانو درد شما داشته باشد

درمان آرتروز زانو توسط فیزیوتراپیست با روش آب درمانی

 • دارو درمانی:

استفاده از مسکن ها برای کاهش زانو درد گاهی لازم می شود اما باید بدانیم که این روش درمان قطعی نیست و فقط درد را کاهش می دهد . گاهی نیز استفاده از دارو های ضد التهاب تجویز می شود که در زمان مناسب خود بسیار لازم و مفید است و منجر به کاهش التهاب حاد در زانو می شود .

یکی دیگر از دارو هایی که تجویز می شود قرص هایی است که به غلط به آن ها غضروف ساز گفته می شود . این قرص ها مواد لازم برای تغذیه غضروف ( مانند گلوکزآمین و کندراتین ) را فراهم می کنند و می توانند در مواردی باعث کاهش درد و التهاب و تسکین علائم شوند .

تجویز این داروها باید توسط متخصص انجام شود و دوره مصرف آن ها باید کنترل شده باشد . نباید این دارو ها را خودسرانه و بطور مداوم مصرف نمایید

 • تزریق کورتون یا اسید هیالورونیک :

کورتون در مواقعی برای کاهش التهابات حاد و شدید استفاده می شود که می تواند تا مدتی التهاب و درد را کنترل نماید .

اسید هیالورونیک نیز در واقع ماده ای است که در زانو نقش لغزنده کنندگی مفصل را دارد و از آنجا که در آرتروز زانو مایع بین مفصلی کم شده و خشکی ایجاد می شود این تزریق می تواند به افزایش مایع و لغزنده تر شدن سطوح مفصلی کمک کند .

 • PRP :

یکی از درمان های نسبتا جدید در درمان آرتروز زانو روش PRP است . در این روش خون فرد را گرفته و طی مراحلی پلاکت آن را تغلیظ می کنند و گاهی مواد تقویت کننده نیز به آن اضافه می کنند و مجددا محلول به دست آمده را به زانو تزریق می کنند .

تحقیقات نشان می دهد که در مواردی این روش در کاهش درد و التهاب و بهبود حرکت مفصل زانو کمک کرده و تا مدتی ( بین 3 ماه تا گاهی 1 سال ) فرد از مشکلات زانو در امان است . اما این روش نیز در موارد آرتروز شدید گاهی جواب نمی دهد .

 • استفاده از زانو بند ها و بریس ها :

درمان آرتروز زانو با زانو بند و بریس

گاهی برای کاهش درد ، افزایش توانایی و بهبود حرکات زانو ، زانوبند یا بریس زانو تجویز می شود . زانو بند ها انواع مختلفی دارند ولی برای آرتروز زانو هدف از زانو بند برداشتن فشار از زانو هنگام راه رفتن و فعالیت است .

نکته مهم

زانو بند اگر طولانی مدت استفاده شود و در کنار آن ورزش های تخصصی زانو انجام نشود می تواند باعث ضعف بیشتر در عضلات زانو شود و شخص وابسته به زانو بند گردد . بنابراین حتما برای استفاده از زانو بند با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید

 • جراحی :

درمان آرتروز زانو به کمک جراحی و تعویض مفصل تخریب شده با مفصل مصنوعی

آخرین روش برای درمان آرتروز زانو جراحی است . یعنی تعویض مفصل خراب شده با یک مفصل فلزی . این نوع جراحی در مواقعی که آرتروز شدید است و دیگر نمی توان با درمان های گفته شده برای آن کاری کرد بازم است . خوشبختانه جزء جراحی های نسبتا راحت و خوب است و بیمار بلافاصله بعد از جراحی قادر به راه رفتن است .

اما باید توجه داشته باشید که فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو بسیار مهم است و اگر درست  و به موقع انجام نشود می تواند منجر به از دست رفتن توانایی های حرکتی در پای بیمار شود و حتی شاید مشکلات زانو از قبل از عمل هم بیشتر گردد . ( اصطلاحا عمل fail می شود ) .

بنابراین حتما بعد از جراحی باید فیزیوتراپی انجام شود تا شما به بهترین نتیجه از عمل زانوی خود دست یابید .

نکته مهم

عمل تعویض مفصل باید در سن مناسب انجام شود که معمولا این بین 60 تا 75 سال است . گاهی اوقات بیماران این عمل را آنقدر به تعویق می اندازند که دیگر قابل انجام نیست و فرد سال های بعدی عمر خود را نمی تواند به راحتی راه برود و گاهی کلا توانایی راه رفتن را ازدست می دهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *