تمرین درمانی Exercise therapy

یکی از مهم ترین بخش های فیزیوتراپی ، تمرین درمانی Exercise therapy می باشد و شاید بتوان گفت که کلید درمان ماندگار و موثر  ،  تمرینات تخصصی ای است که فیزیوتراپیست برای بیمار خود طراحی و تجویز می نماید . تمرین درمانی یک علم بسیار مهم و پیچیده است که درمانگر با کمک آن  بر اساس تشخیص اولیه و روند درمانی بیمار به مرور تمرینات مورد نیاز جهت تثبیت بهبودی و پیشگیری از آسیب های بعدی و یا عود مجدد بیماری اسکلتی عضلانی به مراجعه کننده می دهد .

تمرین درمانی در مطب دکتر پویا فراهانی

اهداف مختلفی در تمرین درمانی دنبال می شود و بسته به هدف مورد نیاز تمرینات گوناگونی تجویز می شوند . بطور مثال برای تقویت عضلات ضعیف تمرینات تقویتی و برای نرمال سازی طول عضلات تمرینات کششی ممکن است تجویز شوند . نکته مهم این است که اگر بیمار بدون انجام تمرینات مناسب ،  درمان را به اتمام برساند می توان گفت که معمولا درمان به درستی انجام نشده و یا درمان کاملی انجام نشده است و احتمال دارد یا مشکل مجددا بازگردد و یا به شکل دیگری خود را نشان دهد .

تمرینات طراحی شده توسط فیزیوتراپیست

لازم است بدانید که هر تمرین بر اساس شرایط خاص بیمار طراحی و اجرا می شود و بیمار باید تحت نظارت فیزیوتراپیست از درستی انجام آن تمرین مطمئن شود . به خصوص اگر بیمار قرار باشد که تمرینات را در منزل تکرار نماید باید حتما مطمئن باشد که تمرینات را به خوبی آموخته است .

یکی از اهداف کلی تمرین درمانی ، نرمال سازی اسکلتی عضلانی و عصبی بدن می باشد . یعنی ما در این ورزش ها به دنبال این هستیم که تمام عضلات و اعصاب و مفاصل مرتبط با آن ها در بهترین وضعیت خود و به درستی کار کنند تا سلامت فیزیکی و کارکرد و عملکرد آن ها تامین شود . پس برای این نرمال سازی نیاز به مداومت در انجام تمرینات می باشد که خود موضوعی بسیار جدی در درمان است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *