مانوال تراپی   Manual therapy

واژه مانوال تراپی ( manual therapy  )  به درمان های دستی که توسط خود فیزیوتراپیست بر روی بیمار انجام می گیرد گفته می شود . این درمان های دستی شامل تکنیک های مختلفی است که فرد درمانگر بر اساس نوع مشکل و تشخیص خود از آن ها برای اهداف گوناگونی استفاده می نماید .

درمان های دستی توسط فیزیوتراپیست

یکی از این اهداف آزاد سازی بافت های عضلانی و بافت همبند می باشد که نقش بسیار مهمی در حرکت دارند . در واقع هنگامی که حرکت این بافت ها مختل شده باشد ناهنجاری ها و به تبع آن درد و فرسایش بروز می کند . همچنین یکی دیگر از اهداف مانوال تراپی نرمال سازی مفاصل است که با تکنیک های manipulation و mobilization  انجام میپذیرد .

از دیگر تکنیک های دستی مورد استفاده از در فیزیوتراپی می توان به آزادسازی فاشیا ، رفع trigger point ها ، تکنیک های muscle energy  … اشاره نمود . فیزیوتراپیست بر اساس تشخیص و نیاز بیمار یک یا چند تکنیک را مورد استفاده قرار می دهد .

مانیپولاسیون توسط فیزیوتراپیست

در تکنیک های مانوال ( دستی ) این دست های فیزیوتراپیست است که نقش ایفا می کند و می تواند در کنار الکتروتراپی ، مکانیسم حرکتی بافت های اسکلتی عضلانی را تغییر دهد و به سمت نرمال شدن هدایت نماید و گاهی بدون انجام این تکنیک ها درمان کامل نمی شود و نتیجه نهایی خوبی حاصل نمی گردد

مانوال تراپی Manual therapy در فیزیوتراپی

گاهی منشا دردها فقط و فقط بدلیل گرفتگی هاییست که در عضلات و بافت های دیگر ایجاد شده و اجازه حرکت و عملکرد مناسب را نمی دهد و فقط با برطرف شدن این گرفتگی ها و نرمال شدن عملکرد بافت درد از بین می رود و فرد بهبودی می یابد و نیاز به اقدام خاص دیگری نیست

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *